carat_mzslb1505set
CARAT SL-1505 slot saw 150 incl. 2 saws CEE - MZSLB1505SET
1,027.37 tax incl.
On stock, immediately available. we have 2 products in stock.
set
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 16/05/2026
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
Product description:
  • Minimum dust generation due to special saw cover
  • Width adjustable as slot saw from 1.3 to 4.7 cm
  • Can also be used as trencher so that no more cutting is required, with the following width :
With 2 saws : 6mmWith 3 saws : 11mmWith4 saws : 16mmWith 5 saws : 21mm
  • Guide wheels for easy cutting
  • Including transport case and 2 universal saw blades Ø150 (type CEE150301F)
Key features according to our expert
  • Power: 2500 W
  • (Disc) diameter: 150 mm
  • Number of grooves: 1
  • Max. grinding depth: 50 mm
Specifications / All features
  • Brand: CARAT
  • EAN: 8714452029947
  • Supplier number: CARAT MZSLB1505SET
Power
2500 W
(disc) diameter
150 mm
Number of grooves
1
Max. grinding depth
50 mm